Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

Ovce s lidskými geny má usnadnit transplantace

30. června 2007 v 18:06 |  ONEMOCNĚNÍ, VIRY, BAKTERIE
Američtí vědci odchovali ovci, která má ve své DNA 15 procent lidských genů. "Otec" ovce se jmenuje Esmai Zanjani a je šéfem vědeckého týmu na Nevadské univerzitě. Informoval o tom italský deník Corriere della Sera. Cílem experimentu je umožnit transplantace orgánů s částečně lidskou tkání ze zvířete na člověka. Zvíře má tělo ovce, ale orgány částečně lidské. Zanjani už v roce 2003 odchoval ovci, která měla játra tvořená ze sedmi procent lidskou tkání.

Vědci injekčně aplikovali lidské buňky z kostní dřeně dárce do pobřišnice ovčího plodu. Jehně by mělo mít tkáně lidského typu, což by později umožnilo produkovat játra, srdce a plíce pro transplantaci. Například jen ve Velké Británii se odhaduje, že na transplantace čeká 7168 osob.

Tento objev vedl vědce ve světě k následování. Londýnská King's College již požádala Úřad pro oplodňování a embryologii (HFEA), aby mohl rovněž zahájit práce na zvířatech s určitým podílem lidských genů.

Objevují se však také pochybnosti, především pokud jde o bezpečnost transplantace, fungování transplantovaných orgánů a vyvstávají i otázky etiky. Lékař Patrik Dixon, autor studie Genetická revoluce, zdůrazňuje, že viry, které v těle zvířete nejsou nijak nebezpečné, mohou v lidském těle mutovat a vyvolat těžké nemoci.

Ve většině zemí je zakázáno klonování lidských bytostí, ale v některých takové zákony nejsou. Objevují se tedy obavy, že by tyto technologie mohly být zneužity k vytvoření člověka, připomíná Corriere della Sera. Zdroj: vesmir.info.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama