Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

Sex a Kondom

15. května 2007 v 15:27 | ČSAP |  AIDS
ÚVOD
HIV je vir, který způsobuje onemocnění AIDS. Vyskytuje se v tělních tekutinách, jako je krev, sperma nebo preejakulát*. Sliny a moč také obsahují vir, ale v množství, které neumožní přenos HIV infekce. V Londýně je dle statistik každý desátý gay infikován HIV. Znamená to, že je HIV pozitivní. Ve Velké Británii je odhadem 25 000 HIV pozitivních gayů. Ne všichni o své pozitivitě vědí. Každý rok se v Londýně HIV infikuje více než 1000 gayů. České republice bylo k 31. srpnu 2005 diagnostikováno celkem 783 osob; z tohoto počtu již 190 osob nemocnělo AIDS, z celkového počtu nemocných AIDS zemřelo 110 osob. Pokud jsi v análním sexu pasivní, je pro tebe sex bez kondomu největším rizikem. Preejakulát a sperma (semeno) se dostává do styku s velice citlivou sliznicí análu nebo tlustého střeva. Pokud jsi v análním sexu aktivní, riziko nákazy je pro tebe mnohem menší. Přesto i tobě určité riziko přenosu HIV infekce hrozí. Při styku se sliznicí HIV pozitivního člověka může dojít k přenosu na sliznici penisu. Kondomy zabraňují šíření HIV tím, že vytvoří spolehlivou bariéru kolem penisu. Jinak řečeno, vir nemůže touto bariérou proniknout.
* preejakulát (slzička lásky, touhy) je mírně mazlavá, bezbarvá tekutina, která vychází z penisu před samotným výronem spermatu (semene) a má za úkol připravit močovou trubici pro průchod spermií, tzn. odstranit zbytky moči, která je kyselá a spermie zabíjí - pozn. překladatele.
KONDOMY ZABRAŇUJÍ INFEKCI HIV!
Kondomy nejen pomáhají zastavit šíření HIV infekce, ale mohou tě ochránit před ostatními vážnými a nebezpečnými, sexuálně přenosnými chorobami, jako je žloutenka, syfilis, různé opary, kapavka atd. Ať jsi HIV pozitivní nebo HIV negativní, budeš-li se chránit před sexuálně přenosnými chorobami, můžeš pomoci zastavit šíření HIV. Jestliže jsi HIV negativní a nakazíš se některou ze sexuálně přenosných chorob, jsi náchylnější k tomu, být infikován virem HIV. Jestliže jsi HIV pozitivní a nakazíš se některou ze sexuálně přenosných chorob, stáváš se tím více nakažlivým a HIV můžeš předat daleko snadněji. Jestliže jsi HIV pozitivní, je důležité, aby ses chránil především před onemocněním žloutenkou typu C. Část odborné lékařské veřejnosti tvrdí, že žloutenka typu C je pro HIV pozitivního člověka horší než samotný HIV. Onemocnění žloutenkou typu C může vést k velmi vážným, někdy dokonce smrtelným poškozením jater. Žloutenka typu C se může přenést během orálního sexu, análního sexu, rimmingu* a fistingu**. Takže kondomy při análním sexu a rukavice při fistingu jsou velmi důležité. HIV pozitivní muži mohou snáze přenášet vir žloutenky typu C než HIV negativní muži, protože hladina viru žloutenky je u nich vyšší.
* rimming je lízání análního otvoru
** fisting je sexuální aktivita, při níž se ruka zasouvá do análního otvoru nebo vagíny
Kondomy chrání před sexuálně přenosnými infekcemi
Pokaždé zkontroluj zda obal kondomu není rozdělaný nebo poškozený. A nezapomeň na záruční dobu. Pokud je obal poškozený nebo je prošlé datum záruční doby, nepoužívej ho a obstarej si kondom nový. Většina obalů kondomů má zoubkovaný okraj, což usnadňuje otevření. Zatlač kondom od místa, kde chceš obal roztrhnout. Není nejlepší nápad použít k otevření obalu kondomu zuby nebo ostrý předmět. Mohl bys kondom poškodit.
Nasaď gumový kroužek kondomu na konec ztopořeného penisu (svého nebo tvého partnera) tak, aby špička kondomu směřovala vzhůru. Teď by měl kondom vypadat trochu jako špičatá vlněná čepice. Pozor, ať ho
nemáš naruby (nešel by navléknout). Chyť kondom za špičku mezi prsty a vytlač z ní vzduch. Ve špičce tím vznikne prostor pro vystříknuté sperma (semeno). Zároveň opatrně roluj kondom směrem dolů ke kořenu penisu.
Nikdy nemaž penis před použitím kondomu žádným lubrikačním gelem. Někdo si tak pomáhá s jeho nasazováním. Může však dojít ke sklouznutí kondomu během sexu. Jestliže jsi před nandáním kondomu onanoval a použil-li jsi lubrikační gel, otři si penis do sucha.
POUŽITÍ KONDOMU
Při souloži můžeš zjistit, že lubrikační gel vysychá. Když ho budeš mít po ruce, navíc v balení s pumpičkou, bude snadné ho během soulože v případě potřeby doplnit.
Trvá-li sexuální styk déle, je potřeba kondom přibližně každou půlhodinu měnit. Jinak se může opotřebovat. Při každé výměně kondomu nezapomeň nanést také lubrikant. Nezapomeň během sexu kontrolovat, jestli se kondom neshrnul, nesklouzl, nebo dokonce nepraskl.
Jakmile se uděláš (dojde k výronu spermatu - semene), vytáhni penis z análního otvoru, dokud máš ještě erekci. Jinak sperma (semeno) může unikat mimo kondom. Přidrž kondom u kořene penisu a vytáhni ho pomalu ven. Tím zabráníš úniku spermatu (semene) do zadku.
Nepoužívej jeden kondom vícekrát. Jednou použitý kondom vyhoď. Zabal ho do ubrousku a vyhoď do koše. Nesplachuj použité kondomy do záchodu. Záchod by se mohl ucpat. Kondom bys měl uklidit i v případě, že nesouložíš doma, ale třeba v přírodě, sex klubech, apod.
KONDOM SKLOUZL?
 • Ztratil jsi erekci? Přestaň souložit, dokud se ti znovu nepostaví. Nech svého partnera dělat věci, které tě vzrušují.
 • Byl kondom pro tvůj penis příliš velký? Možná sis nevybral vhodný typ kondomu. Vyzkoušej různé druhy, dokud pro sebe nenajdeš ten vhodný. Klidně se poraď s odborníkem nebo kamarádem.
 • Byl kondom pro tvůj penis příliš malý? V sexshopech nebo na internetu koupíš i větší typy kondomů.
PRASKL TI KONDOM?
 • Kontroloval jsi, jestli je vše v pořádku?
 • Mazal jsi dostatečně? Používej co nejvíc lubrikačního gelu po celé délce penisu a kolem análního otvoru i uvnitř análu.
 • Nepoužil jsi špatný druh lubrikačního gelu? Nepoužívej gel na tukové bázi, tuk poškozuje gumu, to znamená i kondom.
 • Měnil jsi kondom každou půl hodinu? Pamatuj, že kondom nevydrží navždy. Jestliže souložíte tvrdě, kondom se opotřebí rychleji. Použijte více lubrikačního gelu a během styku kontrolujte, zda nedošlo k selhání kondomu.
Toto jsou nejčastější příčiny prasknutí kondomu. Existuje rovněž malá pravděpodobnost, že kondom praskne z jiného důvodu. Jestliže se to stane, vezmi si nový kondom a začni znova. Jestliže se necháváš souložit bez kondomu...
Nikdy není pozdě přestat a použít rozum. Čím déle nechráněná soulož trvá, tím je riziko přenosu infekce vyšší.
Možná jsi se nechal jednou, dvakrát strhnout. Opil jsi se, zfetoval a nepoužil jsi kondom. Možná ti řekl, že kondom použije, ale nepoužil. Možná, že jsi chtěl kondom použít, ale zvítězilo nad tebou něco jiného. Možná jsi se styděl navrhnout kondom použít. Možná, že jsi jen určitou dobu souložil bez kondomu. Nepanikař.
Jen kvůli tomu, že jsi párkrát souložil bez kondomu, nemusíš být ještě HIV pozitivní. Ne každou nechráněnou souloží se přenáší vir HIV - a to i v případě, kdyby tvůj sexuální partner byl HIV pozitivní. Na to však nikdy nespoléhej a nepokoušej osud. Nespoléhej na to, že ti HIV pozitivní partner vždy o své diagnóze řekne (navíc to sám nemusí ani vědět). Není pozdě začít kondom používat. A to je tvá šance. Pokaždé nemusíš mít štěstí. Nepokoušej osud. Jde o zvyk a o to, přijít sexu s kondomem na chuť.
VYBER SI SPRÁVNÝ KONDOM A LUBRIKANT
Gayové většinou používají kondomy "extra-strong" (tzn. zesílené kondomy). Některé výzkumy ukazují, že všechny kvalitní kondomy tě uchrání stejně, bez ohledu na to, jestli jsou "extra-strong" či nikoliv. Přesto někteří odborníci tvrdí, že "extra-strong" kondomy ti poskytnou tu nejlepší ochranu při análním sexu. Ať je tvůj názor jakýkoliv, používej kvalitní kondomy zavedených značek jako Durex, Pepino, Mates, Pasante nebo Condomi.
Zkontroluj, jestli má tebou zakoupený kondom známku ověřené kvality a je v pořádku záruční doba. Kondomy s různými příchutěmi nebo přísadami mohou dráždit tvůj anál, pozor na alergické reakce. Ale v případě nutnosti, jakýkoliv kondom je lepší než žádný. Vždy se přesvědč, že se dostatečně mažeš lubrikantem.
Nejznámější "extra-strong" kondomy jsou:
 • Durex Ultra Strong
 • Condomi Strong
Nejznámější silikonové lubrikanty jsou:
 • Eros Body Glide,
 • Eros Light Love,
 • ID Millenium.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pejlo pejlo | 19. června 2007 v 15:51 | Reagovat

ahojky,chci se zeptat.Kdyby moje partnerka mela HIV a ja bych mel s ni oralni sex ,tak nemusim byt nakazen??Dekuju za odpoved

2 Tezz Tezz | 19. června 2007 v 17:27 | Reagovat

Ahoj, to je dost zajímavá otázka. Podle toho, co tvrdí vědci a je ověřeno, se v žádném případě nemůžeš nakazit HIV v případě, že by ti nakažená partnerka prováděla orální sex. V případě, že by si ty dopřával tento druh styku partnerce nakažené virem, riziko existuje. nakazit by ses mohl v případě, že by si měl v ústech nějaké zranění (oděrku, opar...). Je to stejné jako u líbání s nakaženým, ale riziko je vyšší, protože ve vaginálním sekretu je větší procento buněk viru než ve slinách.

3 Preejakulát Preejakulát | 4. října 2013 v 10:28 | Reagovat

je to hnusný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama