Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

Pohlavně přenosné choroby

15. května 2007 v 15:23 |  ONEMOCNĚNÍ, VIRY, BAKTERIE
ANÁLNÍ BRADAVICE viz kondylomata AFTY
infekce způsobená viry, velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění
SYMPTOMY
Drobný bolestivý vřídek v dutině ústní. Je většinou krémově žlutý, vystouplý s okolním zarudnutím, někdy provázený zduřením podčelistních mízních uzlin. Vyskytuje se buď ojediněle, nebo se jedná o aftózní nakažlivý zánět na vnitřní straně tváří, jazyku a na patře.
JAK SE MŮŽEME NAKAZIT A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO NÁKAZY
Afty se obvykle objevují nezávisle na sexu, nicméně mohou být přenosné i sexuálně, například líbáním. Jelikož se může jednat o důsledek imunitní poruchy, jsou afty častější u HIV pozitivních osob.
LÉČBA
Afty se léčí potíráním dezinfekčním roztokem. Pomáhají rovněž vitamíny skupiny B.
GIARDIÁZA - GIARDIA
je mikroskopický parazit, který se rozmnožuje v lidském zažívacím traktu. Stejně jako u žloutenky typu A je příčinou nedostatečná hygiena, kontaminovaná voda nebo potrava, ale infikovat se lze rovněž sexuální stykem, zvláště rimmingem a scatem.
SYMPTOMY
Typickým příznakem je průjem, větry, žaludeční křeče a nevolnost. Nicméně se lze infikovat a nemít žádné příznaky. Problémy spojené s infekcí Giardiáza jsou závažnější u HIV pozitivních jedinců. Inkubační doba: 3-25 dnů, nejčastěji 7-10 dnů.
JAK SE MŮŽEME NAKAZIT A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO NÁKAZY
Jakýkoliv druh sexu, při kterém se dostáváte do kontaktu se stolicí, je potencionálním rizikem přenosu. Análním sexem, prstěním nebo fistingem se Giardiáza dá přenést, pokud stolice ze znečištěného penisu nebo ruky se dostane do něčích úst. Nejsnáze se dá přenést rimingem a scatem. Snažte se proto vyhnout orálnímu kontaktu se stolicí. Dodržujte rovněž zásady dobré hygieny. Při žaludečních potížích se vyhněte některým sexuálním praktikám, zejména rimmingu a scatu. Rovněž by bylo dobré uvažovat o očkování proti žloutence typu A.
LÉČBA
Tato infekce se léčí antibiotiky. Máte-li pravidelné sexuální partnery, měli by i oni navštívit lékaře, i kdyby neměli žádné příznaky. U osob HIV pozitivních může mít závažný průběh.
CHLAMYDIE
jsou běžnou sexuální bakteriální infekcí. V naší populaci je jednou z nejrozšířenější sexuálně přenosnou nemocí. Infekčnost je zde značně vysoká
SYMPTOMY
Může trvat až tři týdny, než se projeví příznaky této infekce (jestli se vůbec projeví). Nejčastějšími příznaky je bolest nebo pálení při močení, mléčný výtok z nezřídka zanícené močové trubice, rodidel nebo análního otvoru. Výtok může být i bolestivý. Chlamydie mohou zasáhnout rovněž oči nebo hrdlo nebo způsobit bolest ve varlatech. Inkubační doba: 1-2 týdny.
JAK SE MŮŽEME NAKAZIT A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO NÁKAZY
Chlamydie mohou být přeneseny análním sexem, souloží do vagíny bez kondomu, nebo, což je méně časté, orálním sexem a rimmingem. Při sexu je tudíž nezbytné používat kondom.
LÉČBA
Léčí se antibiotiky. Rovněž je nutné si týden až deset dní odpočinout od sexu. Je nutná léčba všech vašich sexuálních partnerů.
KANDIDÓZA
je sexuálně přenosná infekce způsobená kvasinkou Candida albicans.
SYMPTOMY
Mezi nejčastější příznaky patří podráždění nebo zánět žaludu, začervenání, bolestivost a svěděník olem análního otvoru a v tříslech, na těchto místech se mohou objevit puchýřky se zkaleným obsahem. V ústech nebo krku jsou příznačné bílé skvrnky (povlak). U HIV pozitivních osob jsou tyto příznaky běžnější a přecházejí až do jícnu. Toto onemocnění je spojeno s celkovým poklesem imunity organismu, významný je výskyt u AIDS nemocných pacientů. Inkubační doba: nelze přesně určit, předpokládá se 2-5 dnů.
JAK SE MŮŽEME NAKAZIT A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO NÁKAZY
Kandidózy se mohou objevit i nezávisle na sexu, nicméně mohou být snadno přenosné i sexuálně. Jako prevence se doporučuje použití kondomu při souloži a dobrá hygiena.
LÉČBA
K léčbě se používají antimykotika, antiseptika (obklady, koupele, roztoky, krémy, zásypy).
KAPAVKA (GONOREA, GONORHEA)
je způsobená baktérií-gonokokem, která přežívá ve vlhkých částech těla, nejčastěji v močové trubici, hrdle, konečníku, u žen v čípku. Kapavka je běžnou, snadno přenosnou pohlavní chorobou.
SYMPTOMY
Příznaky kapavky nemusejí být vždy patrné, zvláště, když máte její ložisko v konečníku, hrdle nebo ústech. Jestliže máte ložisko v močové trubici, jsou časté příznaky (i když ani to neplatí ve sto procentech případů) žlutobílý hnisavý výtok, až palčivá bolest při močení nebo bolest ve varlatech. Inkubační doba: 2-4 dny.
JAK SE MŮŽEME NAKAZIT A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO NÁKAZY
Kapavkou se můžete nakazit poměrně snadno při souloži bez kondomu, při orálním sexu, rimmingu nebo i při styku baktérií kapavky s vašimi prsty a pak např. následnou onanií. Riziko nákazy snížíte používáním kondomu. Při nákaze je důležité nemít sex, dokud se úplně nevyléčíte. Viditelné příznaky mohou zmizet, ale infekční přesto můžete stále být. Je nezbytné podstoupit všechny následné kontroly.
LÉČBA
Kapavka se léčí antibiotiky vždy na kožním oddělení, protože důležité je včasné a správné rozpoznání této choroby. Jen tak se lze vyhnout případným dalším komplikacím, protože nedoléčená kapavka může vážně poškodit vaše zdraví (u žen se může jednat o ztrátu plodnosti). Je proto důležité podstoupit celou léčbu a nepřerušit ji, jakmile příznaky zmizí.
KAPOSIHO SARKOM (KS)
SYMPTOMY
Jedná se o nejčastěji diagnostikované nádorové onemocnění u HIV infekce. KS může být rozpoznán jako růžové skvrny nebo skvrny podobné modřinám na pokožce (tzv. léze). Mohou se vyvinout do uzlin, které stlačením nezbělají. KS se může vyskytnout také uvnitř těla s množstvím dalších příznaků, které souvisejí s nálezy lézí. Nicméně KS většinou jen poukazuje na velmi slabý imunitní systém nebo na jeho poškození či vyčerpání, člověka s dobrým imunitním systémem KS zasáhne zřídkakdy.
JAK SE MŮŽEME NAKAZIT A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO NÁKAZY
Příčina je nejasná. KS pravděpodobně způsobuje lidský vir herpes 8, human herpes virus 8 (HHV-8). HHV-8 se dá přenést nechráněným pohlavním stykem, rimmingem a možná i líbáním. Měli byste zvážit, jaký druh sexu budete provozovat. Přenos HHV-8 minimalizujete použitím kondomu při souloži a latexové folie při rimmingu.
LÉČBA
Na KS existuje několik druhů léčby. Způsob léčby (nebo zda-li se dá KS vůbec léčit) závisí na množství lézí, zda jich je jen několik a jsou vnější nebo zda jich je mnoho a jsou vnitřní. Součástí léčby je maskování hyzdících lézí, lokalizovaná radioterapie, chemoterapie či kryoterapie. Jelikož KS je stav charakteristický pro onemocnění AIDS, účinné léky na HIV někdy způsobí zmizení lézí. V některých případech léky na HIV působí proti KS preventivně. Z toho důvodu se tyto léky často používají jako prvotní léčba KS.
KONDYLOMATA papilloma, HPV
jedná se o virové onemocnění přenášené HPV (Human papilloma virus)
SYMPTOMY
Bradavice jsou na pohled malé výrůstky na penisu, v ústí močové trubice, v tříslech, kolem i uvnitř pochvy a análního otvoru. Jestliže se neléčí, mohou se vyvinout do květákovitého tvaru. Vzácně se mohou vyskytnout v ústech, na tváři nebo jiných částech těla. Zpravidla mají světlejší barvu než okolní kůže. Bradavice mohou být svědivé a vyskytují-li se v konečníku, mohou krvácet. U lidí s poruchou imunitního systému, jako jsou HIV pozitivní lidé, mohou být kondylomata velmi rozsáhlá. Inkubačnídoba: 1-4 měsíce.
JAK SE MŮŽEME NAKAZIT A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO NÁKAZY
Bradavice jsou více infekční, pokud jsou viditelné pouhým okem. Přenosu této infekce lze zabránit použitím kondomu při análním a orálním sexu a latexové fólie při rimmingu* a dodržováním hygieny. Nicméně nákaza není vyloučena, ani když bradavice ještě nejsou pouhým okem vidět, protože virus může být v kůži přítomen i bez příznaků.
LÉČBA
Genitální bradavice (kondylomata) se dají léčit různými způsoby. Mohou se potírat chemikálií, čímž se v podstatě spálí. Někdy se natírají mastí nebo se zmrazí tekutým dusíkem. Léčba zpravidla vyžaduje více než jedno ošetření. Léčba může být obtížnější u jedinců, kteří jsou HIV pozitivní, a bradavice se mohou po léčbě znovu objevit. Jestliže se genitální bradavice u vás vyskytly, měl by i váš sexuální partner vyhledat lékaře.
MOLLUSCUM CONTAGIOSUM (MC)
je způsobeno virem, který napadá kůži.
SYMPTOMY
Typickým příznakem jsou měkké pupínky kulovitého tvaru a velikosti pihy na pokožce, tváři, genitáliích a kolem konečníku. V některých případech je infekce tak silná, že pokožka je pupínky doslova posetá. MC může postihnout kohokoliv, ale běžnější je u HIV pozitivních osob.
JAK SE MŮŽEME NAKAZIT A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO NÁKAZY
MC můžete chytit, přijdete-li do kontaktu s pupínky, které způsobuje. Znamená to, že jakýkoliv druh sexuálního kontaktu může způsobit přenos této infekce. V průběhu infekce byste se měli vyhnout sexu, dokud úplně nezmizí. Proti pupínkům uvnitř konečníku se lze chránit kondomem. Máte-li MC na tváři, holením břitovým strojkem jeho stav můžete ještě zhoršit. Doporučuje se proto použít elektrický holící strojek.
LÉČBA
Léčí se kryoterapií, snesením ostrou lžičkou, či potíráním jodovými preparáty (jodová tinktura, Betadine). U HIV pozitivních osob se spolu v kombinaci s kryoterapií osvědčily léky na HIV.
MUŇKY (FILCKY)
jsou členovci - paraziti, vypadající jako miniaturní krab velikosti malé pihy. Přebývají v ochlupení na našem těle, ve vlasech se však vyskytují zřídkakdy. Nejedná se o závažné onemocnění, ke kterému potřebujete návštěvu lékaře.
SYMPTOMY
Poznáte je jednoduše a to svěděním v ochlupení, někdy se objeví i drobná vyrážka. Můžete si jich všimnout v podpaždí, rozkroku, na hrudníku, vzácně v obočí, na řasách a ve vousech. Vajíčka muněk jsou zpravidla nalepená na jednotlivých chlupech (stejné jako hnidy u vší na vlasech).
JAK SE MOHOU PŘENÉST A JAK SE DÁ SNÍŽIT RIZIKO PŘENOSU
Ve většině případů se jedná o přenos z vašeho sexuálního partnera. Muňky se dají chytit pouhým dotykem nebo sdílením ručníků, oděvů a ložního prádla. Neprovozujte sex, dokud se muněk úplně nezbavíte.
LÉČBA
Muněk se dá jednoduše zbavit pomocí roztoku, spreje, šampónu, který je bez předpisu k dostání v lékárnách (Diffusil H 92-P, Orthosan H, Stop-Antiparasiten Shampoo). Je důležité držet se návodu a doporučení uvedených na obalu přípravku a v příbalovém letáku. Zvlášť si dejte pozor na různé alergické reakce. Souběžně s léčbou je důležité vyprat ve vařící vodě veškeré oděvy, ručníky a ložní prádlo, které jste v poslední době používali. Při nedostatečné léčbě se muňky mohou za krátko objevit znovu. Zkontrolovat a též přeléčit by se měli nejen vaši sexuální partneři, ale i spolubydlící, protože muňky se dají přenést velmi snadno.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Používáš při sexu kondom?

Ano, vždycky! 27.4% (29)
Většinou ano 14.2% (15)
Snažím se 5.7% (6)
Ani moc ne 13.2% (14)
Nikdy 39.6% (42)

Komentáře

1 mmmm mmmm | 26. října 2007 v 19:29 | Reagovat

ahoj,mohli by ste mi prosim niekto poradit ? mam na penise male vyrazky a aj tmavy flak,neviete niekto co to moze byt a co s tym mam robit ?? dik

2 Tomas Hladík Velké Meziříčí pod 3.zs :-) Tomas Hladík Velké Meziříčí pod 3.zs :-) | 31. října 2007 v 10:37 | Reagovat

Kousl me komar do pera a mel sem ho nafoukliho 2 dnya 3 noci , holce se to nelibylo :( a tak mi ho ukousla protoze nemela na vybranou ! bud se udusi nebo mi ho ukousne       a MMMM muzes jenom jedno ............ uriznout

3 tommy tommy | 25. února 2008 v 12:09 | Reagovat

co to je za trapnej EMO blogik???

noob.......

nesnasim EMO bleee

4 tommy tommy | 25. února 2008 v 12:09 | Reagovat

ste vsichni pici nejvetstli ste EMO bleee.............

5 tommy tommy | 25. února 2008 v 12:10 | Reagovat

smrdite EMO!!!!

6 peter peter | E-mail | 13. září 2009 v 17:25 | Reagovat

mám na žaludi malé tmavé fliačky, vie nieto čo to je? mám nejakú chorobu?, díky Peter

7 nikdo nikdo | 20. prosince 2010 v 12:57 | Reagovat

ahoj

8 anonym anonym | 1. března 2012 v 18:09 | Reagovat

Nevim ktery chytrolin to psal ale aft a analni bradavice neboli kondylomata jsou neco uplne jineho.. afty nejsou sexualne prenosne..kondylomata ano...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama