Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

Kriminál pro školáky

8. května 2007 v 20:37 |  KRIMINALITA MLADISTVÝCH
Ještě jim nebylo 15 let a už jsou z nich vrazi. Můžeme je převychovat? Minulý týden vyšlo najevo, že tři chovanci ústavu pro dětské násilníky v Boleticích plánovali na silvestra vraždu vychovatele a útěk. Pracovníci jejich záměr včas odhalili a překazili. Incident tak potvrzuje, že "dětské vězení" se speciálním režimem je skutečně nezbytné.
Je dobré vědět, jak se kluci mění a zda vůbec. Z deníku lze vyčíst, že jednoho trápí strašidelné sny, dalšímu se velmi stýská po rodině, jeden z pachatelů tragédie v Olešnici se zase chová jako andílek, ale během návštěvy u lékaře chtěl utéct… Důležité je, aby kluci stále vyvíjeli nějakou činnost. Dopoledne mají školu, odpoledne malují, cvičí, hrají společenské hry… Pokud mají v programu sledování filmu, vychovatelé musejí předem důkladně zvážit jeho výběr, případně některé problematické scény komentují. Večer dělají chovanci úkoly do školy a uklízejí. "I když se někdy vztekají, nestává se, že by úkol nakonec nesplnili," upozorňuje Alexandra Ricklová. "Křičení neplatí, na to jsou zvyklí. Personál musí být laskavě přísný a jednotný." V týmu je kromě psycholožky, vychovatelů a učitelů i etoped (specialista v oblasti poruch chování). Personál ještě doplňují takzvaní asistenti pedagogů. To kdyby se snad někomu nechtělo poslouchat.
Náprava ve hvězdách
Podaří se dětské násilníky převychovat? Jeden z chlapců si v době naší návštěvy podle vychovatelů už dal říct. Zklidnil se, byl prý pracovitý a snažil se naslouchat. Další se ale stále projevovali tak, že svého činu nelitovali. Plánovaný útok na vychovatele jejich vizitku také rozhodně nevylepšil. "Snažíme se u nich najít alespoň něco dobrého a nadále to rozvíjet," zamýšlí se Alexandra Ricklová. "Nikdo je nenaučil základním návykům, dovednostem, morálce a hodnotám. Každý má sice jiný životní příběh, ale hlavní příčiny jsou vždy podobné. Rodina absolutně selhala, kluci pak putovali z ústavu do ústavu a nikde se nedokázali zachytit. Zmítali se a nepoznali žádný vzor. A bohužel si stále neuvědomují, co vlastně způsobili. A to je pro jejich převýchovu nutné."
Jak vznikalo "dětské vězení"
+ Listopad 2004: Ministerstvo školství rozhoduje o vytvoření prvního speciálního zařízení pro mladistvé vrahy v Boleticích nad Labem. Reaguje tak na rostoucí počet útoků dětí. Diskutuje se také o snížení věkové hranice trestní zodpovědnosti.
+ Červen 2005: Poslanci schvalují novelu zákona, která popisuje rozdíly mezi ústavní a ochrannou výchovou. Mění režim v ústavech tak, aby dětští násilníci nemohli snadno uprchnout.
+ Červenec 2005: V Boleticích nad Labem začíná fungovat přísně střežený areál s kapacitou pro 12 nezvladatelných dětí. Jako první se v něm objevil 13letý chlapec, který s dalšími pěti dětmi ubodal 81letou ženu v Olešnici. Brzy po něm přišel i 14letý hoch, jenž v Kmetiněvsi zavraždil svou spolužačku.
Změna trestního zákoníku
Snížení věkové hranice trestní zodpovědnosti z 15 na 14 let schválili poslanci začátkem prosince 2005 v rámci nového trestního zákoníku. Změny se promítnou i do dalších právních předpisů: děti o rok dříve dostanou občanské průkazy a budou moci legálně začít s pohlavním životem. Zásadní novinkou je možnost zavřít sexuální devianty do střežených ústavů. Zároveň se dospělým delikventům zpřísní tresty za vraždu a u trestných činů z nedbalosti bude možné nařídit domácí vězení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama