Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

Jak se HIV přenáší???

15. května 2007 v 15:29 | ČSAP |  AIDS
Na otázky odpovídá:
Doc. MUDr. Marie Staňková, CSc., RNDr. Marie Brůčková, CSc., MUDr. Ivo Procházka, CSc.
Měl jsem chráněný styk s holkou, která si moc neláme hlavu s kým spí. Použili jsme kondom a nedošlo k orálnímu sexu. Pouze si to dělala prstem, olízla ho a začala mě líbat. Jak je velké riziko nákazy virem HIV? Došlo k tomu 9. ledna 2004. Měl bych zajít na testy? Jestli ano, kdy nejdříve? Během noci z 10. na 11. ledna 2004 jsem onemocněl angínou, je v tom spojitost, nebo je to náhoda?
..... hlavní riziko HIV nákazy spočívá v nechráněné souloži. Mnohem menší riziko je při orálním sexu. Kondom jste použili, takže hlavní riziko tam jistě nebylo a to je důležité. I kdyby dívka HIV pozitivní byla a její poševní sekret obsahoval virus, muselo by se určité množství viru přímo dostat do Vaší poraněné sliznice. Přitom sliny tento virus likvidují. Lze tedy říci, že pravděpodobnost přenosu lze touto cestou považovat za prakticky vyloučenou. Podobně angína jeden den po možné nákaze zcela jistě není projevem HIV infekce. Dokonce lze říci, že po tak krátké době by se neměla projevit ani případná kapavka v hrdle. Mimochodem, kapavkou se lze nakazit při orálním sexu mnohem snadněji než virem HIV. Vzhledem k prakticky nulovému riziku bych Vám testování na HIV ani nedoporučoval. Pokud byste na testu přesto trval, pak nejdříve po dvou až třech měsících od tohoto styku.
Píše se, že nejlepší prevence proti nakažení se pohlavní nemocí je partnerská věrnost. Já se toho donedávna držel, ale teď po rozchodu s partnerkou se snažím někoho si najít. Kolikrát, než navážu nějaký hlubší vztah a toho druhého poznám, to skončí v posteli. Při samotném styku používám kondom, takže tímto způsobem jsem chráněný, ale doslechl jsem se, že se můžu nakazit vášnivým líbáním a k tomu několikrát došlo. A přeci nemůžu po slečně vyžadovat, než se s ní začnu líbat, aby si zašla na testy? Pak mě zajímá, jak je to s orálním sexem, myslím, jestli je tu velká možnost nakažení. A poslední věc se týká testů na HIV, podle informací vím, že na ně mám zajít až po 3 měsících od rizikového styku a zajímalo by mě, jestli neexistuje rychlejší metoda? A jestli neexistuje, tak mi vysvětlete, když půjde někdo darovat krev a bude čerstvě nakažený, tak jak se zabrání tomu, aby se jeho krev nedostala do těla nějakého pacienta? Takže, když to shrnu, zajímalo by mě, když jsem měl pohlavní styk chráněný kondomem a vášnivě jsem se s dívkou líbal, jestli si mám za tři měsíce dojít na testy?
..... riziko nákazy HIV při erotickém a vášnivém polibku je opravdu jen teoretické. Kolega Uzel žertem říká, že riziko existuje, pokud si oba ukousnou jazyk. Při polibku byl popsán takový unikátní případ u člověka s rozvinutým AIDS a tedy s velkým množstvím viru v tělesných tekutinách. Jít na HIV testy bych kvůli líbání považoval za přehnaně úzkostné. Nízké riziko je při orálním sexu.
Takže důležité je především chránit se kondomem při souloži, což děláte. To mírné riziko při dárcovství krve skutečně existuje, proto probíhá i určitý výběr dárců. Jinak doporučujeme jít na testy 2-3 měsíce od posledního rizika, já osobně se přikláním k tomu, že ty dva měsíce lze akceptovat jako dostatečné pro spolehlivost negativního výsledku. Zejména když současné, novější testy přece jen mírně zkrátily tzv. okénko, tedy dobu, kdy ještě nelze HIV infekci v organismu zachytit.
Chtěla bych se zeptat, jestli se lze nakazit virem HIV když se napijete ze stejnéláhve s nakaženým člověkem a máte rozseknutý ret?
..... společným sdílením příborů, talířů, sklenek, stejně jako WC, koupelen atd. se virus HIV nepřenáší. Na druhou stranu vzhledem k jiným chorobám mi nepřipadá příliš vhodné pít někomu ze sklenky či láhve, když víte, že právě krvácíte ze rtu.
Je možný přenos viru HIV zvířaty? Například když si hrajete s kočkou a ona vás škrábne nebo kousne. Může se ona nakazit a být přenašečem na ostatní lidi?
.... na zvířata se virus HIV přenést nedá. Mohou mít obdobné onemocnění, například opice a kočky, ale nejedná se o stejný virus. A naopak jejich virus nelze přenést na člověka.
Předem dopisu bych vám rád poděkoval za to, že prostě jen jste. Myslím si, že organizací, jako je ta vaše, není nikdy dost, jelikož osvěta v otázce nemoci AIDS je především v dnešní době dosti důležitá. A teď k mému problému....asi před měsícem jsem zažil ve třídě dosti nepříjemnou zkušenost. Dvě dívky, které chtěly zaujmout kluka (mého kamaráda), který seděl před nimi a tudíž za mnou, ho začaly laškovně píchat špendlíkem. No a já se v jeden okamžik otočil na svého kamaráda, který se už toho špendlíku zmocnil a nechtěně jsem se o něj píchl (i když ne moc hluboko, spíše jen škrábnul, ani krev mi netekla) a teď se bojím nákazy virem HIV. Je to možné?Dokonce jsem i volal na vaši linku pomoci a tam mi jedna slečna řekla, že pravděpodobnost je velmi mizivá a dokonce nulová, je to tak, ne že bych jí nevěřil, ale raději bych slyšel váš názor. Já si myslím, že kamarád je HIV-negativní, ale přeci jen, jak to mohu vědět na 100% (chová se slušně a dokonce hraje hokej).
..... "slušné chování", ani záliba v hokeji není samozřejmě zárukou HIV negativity. Nepíšete svůj věk, ale vzhledem k chování spolužaček to odhaduji na přelom základní a střední školy. Pokud Váš kamarád ale dosud ještě neměl pohlavní styk (zejména nechráněný) a nepíchá si drogy, tak samozřejmě se virem HIV nakazit nemohl. I kdyby již sexuální život zahájil, tak naštěstí četnost HIV infekce v naší zemi je zatím (!) poměrně nízká, i když samozřejmě nikoli nulová. Především však k přenosu HIV infekce se musí dostatečné množství viru dostat do krevního oběhu, zaschnutím se virus ničí. Pravděpodobnost přenosu HIV při náhodném poranění sestry o injekční jehlu, kterou předtím píchala HIV pozitivního pacienta, je méně než jedno procento. Samozřejmě na injekční jehle může ulpět větší množství krve než na špendlíku. Takže pravděpodobnost nákazy tímto způsobem je podstatně určitě nižší než nákaza při nechráněném pohlavním styku.
Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Jednou mi trochu prasknul spodní ret a trochumi z toho tekl hnis, potom jsem dal polibek na rty jedné holce, u které si nejsem jist, jestli je nositelkou viru, a poté jsem si šel umýt rty vodou. Chtěl bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost nákazy, pokud ta holka je nakažená a jestli je možné to, že se třeba její krev dostala někam jinam než do té praskliny a tou vodou se to přeneslo.
..... předpokládám, že byste si před polibkem všiml případného masivního krvácení z úst té dívky a že by vás taková situace od vašeho jednání odradila. Jinak při prasknutí rtu hnis neteče, to byste tam musel mít zanícenou ránu. Maximálně se dostane z takové ranky ven krev nebo tkáňový mok.
Mohli byste zodpovědět dotaz, zda může dojít k nakažení virem HIV v případě pozření infikované krve?
..... samo pozření čerstvé HIV pozitivní krve není nebezpečné, žaludeční kyselina virus zničí. Rizikovější je však okamžik, když tato krev prochází ústní dutinou a hltanem. Například orální sex s menstruující dívkou jisté riziko opravdu představuje. O tom, zda nakonec dojde k nákaze, záleží na množství krve a množství virových částic v krvi obsažených. Pokud by se mělo jednat o krev tepelně upravenou, například když by se HIV pozitivní kuchař řízl při vaření, pak tam riziko žádné není, protože virus se teplem ničí.
Moc mě trápí skutečnost, že jsem se mohla před týdnem nakazit virem HIV. Prosím Vás proto o odpověď na můj příběh, budu Vám moc vděčná. Na úřadě jsem se setkala s osobou nakaženou virem HIV. Já sama jsem měla na prstě jeden den starou řeznou ránu, bohužel neošetřenou. Dotyčné osobě jsem půjčila propisovací tužku k podpisu, ta mi jí následně vrátila a já s ní dále psala. Mám obavu z toho, zda jsem se nemohla nakazit (např. potem apod..), bohužel jsem si ani nevšimla, zda jí tekla krev, či měla ranku na ruce, neboť o tom, že je dotyčná nakažená, jsem se dozvěděla až po jejím odchodu z jejích materiálů. Chci se proto zeptat, zda je vůbec možná takováto nákaza a za jakých podmínek by k nákaze došlo (např. kdyby jí opravdu tekla krev, tak jaké množství by bylo nutné k nákaze apod.). Ruce i tužku jsem umyla mýdlem ve studené vodě, ale následně použila toaletu. Předem Vám děkuji za odpověď, snad mi přinese trochu více klidu. Ještě bych se Vás chtěla zeptat, zda jsou obyvatelé Vašeho domu poučeni o dodržování zásad při styku s ostatními lidmi.
..... nakazit jste se nemohla. Virus HIV se šíří nechráněným pohlavním stykem (souloží) a společným půjčováním stříkaček a jehel při užívání drog. HIV virus je velmi málo odolný, ničí se běžným omytím mýdlem, zaschnutím tekutin, které virus obsahují. Není ani příliš infekční, proto je jeho přenos možný opravdu jen ve výše uvedených situacích. Pokud jde o přenos krví, pak k němu může dojít jen v případě čerstvé, otevřené rány, do níž by kapala krev HIV pozitivního člověka. V praxi existují dva poměrně extrémní případy - při těžké autonehodě s četnými krvavými poraněními, kdy zároveň dojde ke vzájemnému kontaktu ran, a pak poranění operatéra při operaci HIV pozitivního. Neporušená kůže ani jizvou, strupem či jen zaschnutím hojící se poraněná kůže nemohou být cestou nákazy, stejně tak ne zaschlá krev. Potem se virus nepřenáší, ani běžným kontaktem, polibkem, příborem ani záchodovým sedátkem. HIV pozitivní jsou samozřejmě poučeni, jak chránit sebe i ostatní. Horší je to s informovaností veřejnosti, jak se virus HIV nemůže přenést.
Mám dotaz ve věci klasického francouzského líbání. Existuje nějaké riziko nákazy např. HIV, hepatitis apod.. Pokud by partner/ka byl/a tímto nakažen/a?
..... riziko HIV při přátelském polibku je nulové. HIV se sice může ve slinách objevit, ale ve velmi nízké koncentraci, která nestačí k přenosu. Navíc sliny mají schopnost virus ničit. Francouzský polibek: určité riziko přenosu hrozí krví, jestliže máte poraněné rty nebo sliznici v ústech nebo krvácející dásně, při vášnivém polibku sáním úst partnera, kdy můžete nasát i jeho krev z překrvených dásní a dojde ke styku vaší poraněné sliznice s krví partnera. Hepatitida (B,C) je značně infekčnější než HIV a v určitých stádiích choroby (kdy je velké množství viru v krvi, tedy i ve slinách) nelze vyloučit ani přenos polibkem. Samozřejmě i tehdy je riziko přenosu nižší než při nechráněném pohlavním styku.
Rád bych se zeptal na pár věcí kolem HIV. Jsem spořádaný člověk a dalo by se říci, že i docela chytrý a v tom je jádro problému. Moc o této nemoci přemýšlím a každý je pro mne potencionálním nositelem viru a to způsobuje mé problémy. Bojím se třeba, že když šlápnu na náplast pohozenou někde, tak se nějakým způsobem krev do mne může dostat. Prostě mám takový špatný pocit, o lidech a jejich řekněme poškozené pokožce ani nemluvě. Můžete mi pomoci, jak tento strach překonat?
..... přenos HIV se odehrává jen přes tělesné tekutiny infikovaného člověka, které se dostanou do krevního oběhu. Neporušená pokožka tudíž nemůže být zdrojem nákazy virem HIV. Pokud v tom přetrvává nejistota, anebo se nemůžete zbavit utkvělých myšlenek a obav, měl byste vyhledat psychoterapeuta.
Chtěl bych se zeptat, jestli na nákazu virem HIV stačí pouze neviditelná kapka infikované krve. A potom jestli je možná nákaza také při tom, když jsem se líbal s holkou, u které nevím, jestli je nakažená a měl jsem na puse malý koutek a uschlé rty.
..... virus HIV se přátelským polibkem nepřenáší. Otázce první nerozumím. Samozřejmě, že při nechráněné souloži nemusí dojít ke zřetelnému poranění a virus HIV se přesto přenese. Mimo jiné také proto, že je obsažen ve větší dávce i v semeni a poševním sekretu nakažených lidí. Ale také proto, že i drobná trhlinka třeba na uzdičce se může velmi rychle zahojit a nikdo nic nezjistí. Na druhou stranu pokud se nakažená krev (i zcela viditelně) dostane na neporušenou kůži, k nákaze nedojde. Pokud to myslíte laboratorně, pak závisí především na množství tzv. infekční dávky - tedy množství viru, které je v krvi obsaženo.
Pane doktore, dovolte mi dotaz (byť Vám asi bude připadat šílený). Jako vedlejší pracovní poměr si přivydělávám po večerech úklidem kancelářských prostor atp. Samozřejmě včetně úklidu toalet a příslušejících zařízení. Stalo se mi, že při úklidu dámských toalet se mi vysypal koš s odpadky a já jsem ho pak musel ručně přendávat do velkého pytle. Stalo se mi tak, že jsem si přitom rukou nechtěně sáhl na použitou krvavou dámskou vložku - teda už tam byla URČITĚ minimálně jeden den nebo aspoň půl dne a krev na vložce byla zaschlá. Moje ruka (neměl jsem bohužel rukavice - tu chybu už příště neudělám), kterou jsem se toho dotkl, byla čistá, na ruce nemám žádné viditelné poranění nebo oděrky. Podle toho, co jsem našel na webu, je to asi pitomost (jak jsem pochopil, musel bych mít otevřenou ránu na ruce, což nemám, a krev na vložce by musela být čerstvá - což určitě nebyla - byla už taková zaschlá, a navíc já se toho dotkl skutečně jen na chviličku při přendávání do pytle s odpadky), ale nedá mi to, abych se Vás nezeptal - tímto způsobem se asi AIDS přenést nemohl, že?
..... odpověď je opravdu jednoduchá: Nakazit virem HIV jste se nemohl. V zaschlé krvi je virus zničen a neporušená kůže nemůže být vstupní branou nákazy. Pokud byste měl výrazné krvácející poranění ruky, jistě byste ho nepřehlédl. Na druhou stranu, ty rukavice bych pro příště doporučil nikoli kvůli viru HIV, ale spíše pro jiné možné škodliviny a mikroby, s nimiž při úklidu můžete přijít do styku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anna anna | 29. prosince 2007 v 16:31 | Reagovat

Dobrý den, moc ráda bych věděla, jestli k přenosu mohlo dojít při vášnivém líbání s mým partnerem, jestliže měl na ústech koutek. A jak má člověk uhlídat jestli má, ať už on sám, či jeho partner nějaké poranění v ústech?

2 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

3 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

4 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

5 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

6 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

7 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

8 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

9 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

10 Honza Honza | 7. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

Může dojít k nákaze HIV, například jen otřením penisu o vagínu, takže dojde ke kontaktu s poševním sekretem? Zajímalo by mě, jestli můžu u partnerky nějak poznat nakazu virem HIV?

11 Patrik Patrik | 8. ledna 2008 v 19:53 | Reagovat

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li je možné abych se nakazil, kdyby se umyl sprchovým gelem, který byl promíchaný s krví HIV pozitivního. Zkrátka kdyby se krev HIV pozitivního dostala od šamponu či sprch. gelu a já se jím umyl. Moc děkuji za odppověď

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama