Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

HIV a Testy

15. května 2007 v 15:14 |  AIDS
nikdo nebude vědět, že jste HIV pozitivní, dokud to vy sami někomu neřeknete Nikdo se nedoví výsledek vašeho testu, kromě těch, kteří budou přímo zapojeni do vaší léčby. Budu muset za test platit? Zpravidla ne. Placené testování se provádí pouze na hygienických stanicích, které nemají smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Případná potvrzení (potřebná k některým vízům apod.), že jste HIV negativní, jsou zpoplatněna.
Jak přesný je test?
Velmi. Vzorek vaší krve je rozdělen do dvou a každý je testován jinou metodou. Přesnost každého testu je více než 98 %. Tento způsob testování téměř vylučuje chybu.
Upozornění: v případě užívání antibiotik, je nutné čas mezi posledním rizikem a testem prodloužit o dobu užívání antibiotik.
Existuje test na HIV?
Ano. Nicméně to, co se běžně nazývá testem na HIV, je ve skutečnosti test na HIV infekci. HIV, jak jsme již zmínili, je velmi malý vir, který je přeborníkem na skrývání se a změny své podoby. Existují testy, pomocí kterých lze rozpoznat vir v krvi, ale jsou komplikované, časově náročné a drahé. Je mnohem snazší, rychlejší a levnější provádět testy na přítomnost HIV protilátek. Což dává rovněž smysl. Jestliže jste byli infikováni HIV, váš imunitní systém si začne vytvářet na vir protilátky, které se dají nalézt všude v těle. Protilátky se neschovávají a dají se snadno identifikovat.
Je testování důvěrné?
Ano, v případě, jedná-li se o anonymní test, je důvěrnost stoprocentně zaručena. Jedná-li se o test na rodné číslo (karta pojištěnce apod.), je zde zárukou lékařské tajemství a etika . Výsledek testu by měl být v každém případě sdělen jen vám, a to osobně.
Na co bych měl myslet předtím, než si jdu nechat udělat test?
Nejdůležitější věc, kterou byste si měli promyslet, je, jak by na vás zapůsobil špatný výsledek testu. Podívejte se na www.aids-pomoc.cz a uvažujte o následujícím: Slyšel jsem, že nemá cenu jít na test bezprostředně po možném infikování virem. To je pravda. Organizmu trvá nějakou dobu, než si začne vytvářet na HIV protilátky. To může trvat 2-3 měsíce od infikace. Takže není důvod se nechat testovat hned druhý den po rizikovém sexuálním chování, ale je dobré počkat, až uplyne doba, než si organizmus začne na HIV vytvářet protilátky. máš-li podezření, že jsi HIV pozitivní, čím dříve to budeš s jistotou vědět, tím dříve s tím budeš moci něco dělat Přesto se někdy doporučuje vyhledat odbornou pomoc hned po možné infikaci HIV. Existují totiž léky, tzv. postexpoziční profylaxe (PEP), které, jsou-li podány do několika hodin od možné infikace, dokáží vir z těla odstranit.
Znamenalo by to léčbu v délce jednoho měsíce - užívání léků podobných těm, které berou HIV pozitivní lidé. Není to nic příjemného, byli byste vystaveni vedlejším účinkům těchto léků a museli byste je brát pravidelně, a často v nevyhovujících časech. Nicméně účinnost této profylaxe nebyla stoprocentně (se vší jistotou) prokázána. Lékaři, zdravotní sestry a ostatní zdravotnický personál je vázán profesionální mlčenlivostí, tudíž o vaší pozitivitě neřeknou třetím osobám.
Vašemu zaměstnavateli nemusíte o tom, že jste HIV pozitivní, říkat. I v případě, že chcete svému nadřízenému vaši diagnózu sdělit, protože váš zdravotní stav ovlivňuje vaše pracovní výsledky, zákon vám poskytuje určitou ochranu. Některé pojišťovny, které poskytují životní pojištění, a banky, které poskytují hypotéky, se vás mohou ptát, jestli jste HIV pozitivní, když se budete chtít nechat pojistit, vzít si hypotéku na dům apod. Ale tomu se lze vyhnout. Zkuste si najmout finančního poradce, aby vám pomohl najít firmu, která vám zajistí pojištění nebo hypotéku bez toho, abyste museli odpovídat na otázky týkající se HIV.
Cítím-li se zdravý, potřebuji vědět, jestli jsem pozitivní?
Ano. Každý, kdo aktivně sexuálně žije, by měl pravidelně chodit na testy na HIV infekci. V případě, že jste byli infikováni HIV, čím dříve s tím začnete něco dělat, tím lépe. Mohlo by se stát, že bude zapotřebí, abyste okamžitě začali s léčbou. Jeden z pěti lidí,kteří mezi léty 1998 a2000 zemřeli na AIDS, zemřel do tří měsíců od doby, kdy byl diagnostikován.
Jinými slovy, odkládal test tak dlouho, až bylo pozdě. Jeho imunitní systém byl tak poškozen, že již žádné léky nemohly pomoci. I když jste delší dobu odkládali test, neváhejte už ani chvíli a nechte se co nejdříve otestovat. nejsi na to sám Ale HIV pozitivní lidé čelí předsudkům a diskriminaci. Ano, je to pravda. Ale tomu se pravděpodobně nevyhnete. Říci to někomu - vaší mamince, vašemu milenci, nejlepšímu příteli, spolupracovníkům - je trochu jako prožít podruhé coming out. Bývá to nepříjemné pro obě strany. Ale většinou, když si sednete a vysvětlíte si, co je to být HIV pozitivní, vaši nejbližší vám nabídnou svou podporu a porozumění. V každém případě si můžete sami zvolit, komu to řeknete aja k to řeknete. Jediní lidé, kteří budou vědět, že jste HIV pozitivní.
Nezapomínejte: když jdete na testy, můžete si s sebou vzít dobrého kamaráda. To vám může pomoci stresovou situaci lépe zvládnout. Jestliže přemýšlíte o testu na HIV infekci, můžete se nejprve poradit s profesionály. Je spousta specializovaných pracovišť, kde vám rádi pomohou. Nejste na to sami!
Co HIV test obnáší?
Vše, co musíte udělat, je nechat si odebrat malé množství krve. Zdravotní sestra použije podkožní (subkutánní) jehlu. Jestliže jste na odběry choulostiví, a mnozí z nás jsou, mějte na paměti, že se není čeho obávat. Netrvá to ani minutu a vpich téměř neucítíte; zdravotní sestry jsou navíc na lidi, kteří odběry špatně snášejí, zvyklé, a jsou vyškolené, jak nastalé situace zvládnout. Další a zároveň velmi důležitou částí testu na HIV infekci je poradenství. Před testem byste se měli informovat a poradit se s odborníkem. Budete pak lépe připraveni, ať už bude výsledek vašeho testu jakýkoliv.
Jestliže je výsledek testu negativní (HIV-), znamená to, že jsem nebyl infikován virem HIV?
Ano, pokud jste neměli nechráněný sex s HIV pozitivním člověkem v období 2-3 měsíce před testem.
negativní výsledek testu na HIV neznamená,že jsi proti HIV imunní
Je na tobě, zda řekneš svým přátelům, rodině nebo milencům, jestli jsi HIV pozitivní. Jestliže máš sex vždy s kondomem, nemusíš nutně o své pozitivitě říkat ani novým sexuálním partnerům. Volba je na tobě.
Myslím, že nezvládnu stres při čekání na výsledek testu.
To je pochopitelné. Ale vědět, jak na tom jsi, za to stojí. Obvolej místa, kde se provádějí testy na HIV infekci, zjisti, jak dlouho se kde na výsledek čeká a vyber si zařízení s nejkratší čekací dobou.
Jestliže je nepravděpodobné, že jsem HIV pozitivní, měl bych ztrácet čas a jít na testy?
Po zralé úvaze zní odpověď ano. V každém případě to nebude ztráta času. Máte-li obavu, že existuje byť i malá šance, že jste se infikovali HIV, potom negativní výsledek (HIV-) vás určitě uklidní. A když výsledek dopadne pozitivně (HIV+), budete to přinejmenším vědět a budete s tím moci začít něco dělat. Vždy je lepší vědět, jak na tom jste, než čelit imaginárnímu strachu z nejistoty.
Jestliže je výsledek testu pozitivní (HIV+), znamená to, že i můj partner je HIV pozitivní?
Ne nutně. Záleží to na mnoha okolnostech. Například, kdy jste byli infikováni, zda s vaším partnerem provozujete chráněný či nechráněný sex a jaký druh sexu spolu máte. S jistotou se to však říci nedá. Váš partner by si měl rovněž na test dojít. A i kdyby se ukázalo, že je také HIV pozitivní, nemusel se nutně nakazit od vás. V každém případě jde o velkou psychickou zátěž obou partnerů. Podpora a pomoc odborníka by vám určitě pomohla nastalou situaci lépe zvládnout. Pomoc můžete vyhledat individuálně i společně.
Jak jsme již řekli, HIV test zjišťuje přítomnost HIV protilátek v krvi. Může trvat až 2-3 měsíce po infikování virem, než tělo začne tyto protilátky vytvářet. Tomuto období se říká imunologické okno (nebo sérokonverze). Přestože si někdo začne vytvářet HIV protilátky již za několik týdnů od infikování, většinou se doporučuje nechodit na test v období imunologického okna, ale až po uplynutí této doby. Dodržíte-li toto pravidlo, můžete si být jistí, že je výsledek testu opravdu spolehlivý. Je-li výsledek testu negativní (HIV-), znamená to, že se již nikdy nemohu HIV infikovat? Ne. Negativní výsledek vašeho testu neznamená, že se nemůžete HIV infikovat v budoucnu. Negativní výsledek neznamená, že jste proti HIV imunní.
Zdroj: www.david-daniel.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Myslíš si, že máš dostačující informace o nemoci AIDS?

Jsem dost informovaný/ná 37.5% (15)
Myslím si, že mám dostačující informace 37.5% (15)
Něco málo o tom vím 17.5% (7)
Nic moc 2.5% (1)
Skoro vůbec nic nevím 5% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama