Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

Rozdělení poruch příjmu potravy

11. dubna 2007 v 19:13 |  PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY
MENTÁLNÍ ANOREXIE - porucha příjmu potravy. Člověk trpí utkvělou představou a chorobným strachem z jídla a přibírání. Případně taky vůči své postavě či nemožnosti chudnutí. Člověk uvnitř i navenek nepopsatelně trpí. Uvnitř člověka trápí výčitky z jídla, počítání kalorických hodnot, jak nejrychleji zhubnout a v hlavě má totální zmatek. V počátečním stádiu si postihnutí lidé neuvědomují, že to co dělají je nebezpečné, ale člověka postihnutého mentální anorexií poznáme snadno podle neustálého odmítání jídla, přehnaného pozorování se v zrcadle, přehnaného pohybu, zvláštního samotářského způsobu života a v neposlední řadě nemocným vzhledem.

ANOREXIE - z lékařského hlediska je to vychrtlost, kdy někdo nechce a nebo nemůže jíst, ale ne s nějakým cílem - zhubnout apod. Není to psychiská choroba jako mentální anorexie.

MENTÁLNÍ ANOREXIE SE ZVRACENÍM - v podstatě je to mentální anorexie + si člověk dává prsty do krku, aby si vyvolal zvracení kvůli strachu ze snězeného jídla atp.

BULIMIE - ve zkratce to znamená chorobné přežírání, obezita.

MENTÁLNÍ BULIMIE - závislost na jídle. Člověk je schopný zkonzumovat neskutečné množství jídla a následně na to si vyvolat umělé zvracení, aby nepřibíral na váze. Lidem postihnutých bulimií může prasknout žaludek.

Všem lidem postihnutých jednou z poruch příjmu potravy může selhat organismus, dokonce to celé vede až k smrti
Zpověď:
,, jsem 3 roky trpěla mentální anorexií se zvracením. Dokonale jsem si zničila část života a kdysi pěkný vzhled. Byly časy, kdy jsem vážila jen 30 kg při výšce 165 cm. Nyní jsem se z nedostatku výživy zcvrkla na 160 cm. Vlasy mi kvůli nedostatku živin vypadly, pleť mám škaredou, zuby kvůli zvracení žluté a popraskané a slabou imunitu. Přežila jsem chvíle, na kterém vzpomínám s pláčem a strachem.... "
Záchvatovité přejídání
Nemoc postihuje obě pohlaví a může se rozvinout od dospívání v podstatě v jakémkoliv věku. Častou příčinou bývá nevyvážené stravování, které může být způsobeno také různými redukčními dietami. Častým důsledkem pak bývá přibírání na váze, deprese, nespokojenost se sebou. Porucha se vyznačuje následujícími body:
1. Nevyvážené stravování - značné omezování se v jídle (i hladovění) či jednostranný jídelníček se střídá s neodolatelnou, nutkavou touhou se přejíst. Takové stavy nejsou výjimečné, naopak se s jistou pravidelností opakují.
2. Po "záchvatu" konzumace potravy přichází fyzicky nepříjemné pocity z přejedení, obvykle ale nedochází ke zvracení.
3. S nárůstem hmotnosti roste i nespokojenost se sebou a snaha se nejrůznějším způsobem omezovat v jídle.
4. Porucha se častěji rozvíjí jako reakce na stres, citové strádání či depresivní nálady.
intenzivní strach
z přibývání na váze
časté sledování
tělesné hmotnosti
nutkavé myšlenky
na jídlo
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ženet ženet | E-mail | 8. listopadu 2007 v 18:11 | Reagovat

tento článek byl  velmi skvělej

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama