Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

Mentální anorexie

11. dubna 2007 v 18:59 |  PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY


Hned si utíkejte koupit větrník. Marilyn Monroe se oblékala do velikosti 42, vzhledem k dnešním velikostem to odpovídá číslu 46. Kdyby Barbie byla skutečná žena, nemohla by správně lézt po čtyřech, vzhledem k jejím proporcím by se nemohla správně držet ani vestoje.

Průměrná žena váží 66 kg. Top modelky v novinách jsou retušované počítačem, tedy ani ony nejsou dokonalé.

Výzkum z roku 1995 ukázal, že 70% žen je v depresi a cítí se vinné po 3minutovém listování módním časopisem.

Před dvaceti lety vážily top modelky o 8 kg méně než průměrné ženy. Dnes váží o 23 kg méně! Tak chlapi! Přestaňte snít !
Ne, tyhle fotky vážně nejsou z hororu ani dílem zkušeného fotomontéra. Bohužel jde o holou skutečnost, která v dnešní době nabývá ohromného rozšíření po celém světě. Mentální anorexie už dávno přestala být neznámým pojmem zahaleným rouškou tajemna. Mentální anorexie je vedle Bulimie jednou z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších poruch příjmu potravy. Díky dnešním přesně daným mírám modelek, které zdaleka nejsou ani zdravé, ani hezké a v některých případech úplně nemožné, mají nejen dívky, ale i chlapci zkreslenou představu o skutečné kráse ženského těla. Když se podíváme zpětně do doby, kdy lidská rasa začala úspěšně zvládat chůzi po dvou dolních končetinách a slezla ze stromů, byla postava ideálního ženského těla přesná známé Věstonické Venuši - veká prsa, oplácané bříško a široké boky. Takové tvary byly symbolem ženské plodnosti, což je v dnešní době zjevně vedlejší nedůležitá věc. Tedy hlavně, co se týče lidí motajících se kolem módy, protože jejich tolik oblíbená konfekční velikost padnoucí buď dítěti ve věku dvanácti let nebo dívce postižené mentální anorexií.
O co tedy vlastně jde?! Mentální anorexie je jak už jsem výše uvedla velmi nebezpečnou poruchou příjmu potravy, jejíž následky mohou být až smrtelné. V ,,lepším" případě zůstane dívka do konce života postižená trvale a to ať už jde o psychickou stránku, tak i fyzickou. Může nadobro ztratit možnost otěhotnět, díky ztrátě menstruace, která se dostavuje už v prvních měsících onemocnění. Z prvu dívka pod svou touhou dosažení tzv.ideální postavy, začne držet v jejích očích nevinnou dietu. Omezí se v jídle, začne víc sportovat. V prvních týdnech má však pocit, že ručička váhy se snad zasekla a všechno snažení je k ničemu, rozhodne se tedy přitvrdit. Ztrácí pocit hladu a chuť k jídlu, což vede k tomu, že přestává téměř úplně jíst a její denní porce stravy se smrskne až na jedno jablko denně. To ovšem nezůstává bez následků, při ubývání hmotnosti a nedostatku potřebných vitamínů a minerálů dochází ke ztrátě menstruace, mohutnému vypadávání vlasů, suché pokožce, lámání nehtů a zubním kazům. Dívka začíná být strašně unavená, nemůže se soustředit a trpí návaly chladu. Časté jsou také modřiny po těle, které se dělají při sebemenším úderu či zavadění a tvrdý předmět. Tento proces choroby může trvat i několit dlouhých měsíců než ho někdo začne řešit.
Nejhorší ovšem je, že dívka trpící touhto vážnou chorobou nemá nejmenší ponětí, že si zahrává se životem a i když váží pouhých 35 kg, má pocit, že je tlustá. Léčba je velmi obtížná, protože dívka si to že je nemocná nechce ani připustit a při představě, že by měla sníst jen dvě lžíce polévky je jí zle a bojí se ztlostnutí. Díky tomu tráví tyto dívky v léčebnách dlouhý čas než se naučí znovu jíst a hlavně než jim psycholog otevře oči. Bohužel mnohokrát se to nepodaří a dívka pomoc odmítá, což končí smrtí. Hodněkrát přechází mentální anorexie v jinou, ale stejně vážnou chorobu - Bulimii. Kdy postižená osoba vyzvrátí vše, co pozře. Existuje však mylná představa o tom, že touto chorobou trpí jen dívky a to někdy už ve velmi nízkém věku ( 8let). V poslední době se objevuje víc a víc postižených chlapců. Choroba je nejvíce rozšířena mezi teenagery, kteří se teprve v tomhle velkém světě hledají, ale i mezi děti a zralé dospělé ženy.
POMOZTE!!!Zapojte se do kampaně za skutečnou krásu, kterou před několika měsíci začala společnost vyrábějící kosmetiku DOVE. Můžete pomoci jak zakoupením přívěsku stříbrné holubičky firmy Dove nebo jen tím, že o této vážné chorobě začnete uvažovat a přestanete tvrdit, že se vás to netýká. Kolem nás je totiž spousta mladých děvčat a chlapců, kteří jsi myslí, že jejich krása není dokonalá. Každý jsme originální a o to je důležité. Každý je něčím zvláštní a něčím nejkrásnější!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 daniela daniela | 12. května 2007 v 21:49 | Reagovat

je to škaredé nechtěla bych anorexii dostat!!!!

2 ** ** | 26. března 2008 v 16:48 | Reagovat

anorexie se nepřenáší jako kašel..... tu si musí člověk vypěstovat....je to hrozný je mi 14 a vážím okolo 20ti kil sem syrotek žiju na ulici s o 4 roky mladšim brachou ten váží asi 12kilo nemáme co jist a uz se ani nesnazime tesime se na nase rodice a doufame ze to nebude bolet.....mame jenom tuhle babicku co nam da obcas neco k jidlu a necha nas u sebe prespat to je taky jedina sance jak se dostat k pocitaci,do svich 11 let sme meli tatu mamu a psa,chodili jsme do skoli a meli i pocitac a televizi.potom meli nasi nehodu a nas dali do detzaku,utekli sme nemam ani zakladni skolu,tak proc dal zit.....pro tech par dni stravenych u babicky v posteli???  a kdybysme byly aspon nejaky cigani,tech je mezi homelesakama dost...ale my si to nezaslouzime...

3 majky majky | E-mail | 29. května 2008 v 16:37 | Reagovat

no jako tady to je vážně hnus a to říkám já ta která tím vážně prošla ale takhle jsem pravdu nevypadala... vyserte se na to a to říkám upřímě nemáte to zapotřebí hubnout... jen tak si přiděláte starosti a tím že nebudute jíst ničehi nedosáhnete.!!! pak vás pošlou do nemocnice a tam půjdou kila nahoru a uvidíte že to všechno stálo za hovno... jako já jsem tím prošla a jsem ráda že uš to nemám ale taky bych chtěla upozornit že se na to umírá takže bacha na to... a netýká se to jen holek ale i kluků.

4 marmelade marmelade | 10. srpna 2010 v 12:53 | Reagovat

fotomontáže

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama