Člověk pánem tvorstva a zkázou života!!!

Historie AIDS

17. dubna 2007 v 15:33 | Tezz |  AIDS
V relativně krátké historii AIDS lze pozorovat nejméně 3 období. Prvé začalo někdy v polovině 70.let a je možno označit jako období klidu. Během něho docházelo k šíření infekce HIV zejména v subsaharských oblastech, ale také v USA.
Toto šíření však zůstávalo nepoznáno a nemohlo tedy být ani nijak omezováno.
V průběhu 80.let se množí v Kalifornii a v New Yorku hlášení o výskytu. Onemocnění měla hromadný charakter a vyskytovala se téměř výhradně u téměř zdravých mladých homosexuálů a narkomanů. A tak již v roce 1981 bylo v odborné literatuře popsáno nové onemocnění člověka, jehož podstata spočívala v selhání buněčné imunity a proto bylo názváno syndrom získaného selhání imunity - AIDS. Počet onemocnění dále stoupá. Popisem prvých příznaků AIDS začíná druhé období nazvané období objevů. Sem patří objevení původce nemoci - koncem roku 1983 a začátkem 1984 a dále i objasnění způsobu jeho přenosu. Toto období vrcholí mezinárodní konferencí o AIDS v Atlantě v roce 1985. bezprostředně po této konferenci začíná třetí období široké mobilizace vědecko technických prostředků a zdravotnických služeb v boji proti tomuto onemocnění. mezinárodní situace v tomto směru byla však stále chaotická. Objevovaly se nejrůznější spekulace o původu AIDS, navzájem si odporující odhady o počtu infikovaných a nemocných osob, provázené jejich stigmací, což přispívalo k neochotě poskytovat jakékoliv informace.
Naše nformace o této nákaze, podobně jako v dalších zemích střední a východní Evropy, byly v té době velmi omezené. Je nutno si uvědomit, že v té době neexistoval žádný internet, dostupnost zahraniční odborné literatury byla velmi omezena. A tak jediným mikrozdrojem útržkovitých informací byly týdenní zprávy z Atlanty (MMR). I tyto informace se dostaly pouze k některým jedincům. První přehledný článek v češtině u nás vychází v roce 1983. Informovanost naší laické, ale i zdravotnické veřejnosti byla navíc potlačována tehdejším politickým vedením, které podporovalo názor, že AIDS - způsobem jeho přenosu a profilem postižených osob - je důsledkem životního stylu a společenských podmínek kapitalistického západu a že u nás toto nebezpečí nehrozí.
Přes všechny potíže se podařilo, že již v roce 1984 Ministerstvo zdravotnictví realizovalo, v souladu s doporučením SZO, první kroky směřující k diagnostice, hlášení a prevenci tohoto onemocnění a v roce 1985 byla v tehdejší IHE zřízena NRL pro AIDS.
První laboratorně ověřený případ na území ČSSR byl diagnostikován v roce 1985.
Teprve v roce 1986 bylo možno napsat a vydat pod hlavičkou MZ a Ústavu zdravotní výchovy v edici ,,Na pomoc přenášejícím", publikaci AIDS, první ucelený materiál obsahující informace o původci nákazy, způsobu přenosu,včetně tehdejších možností léčby, laboratorní diagnostice a výskytu ve světě.
Od samého začátku provázely boj proti AIDS velké problémy s přísně nařízenými principy důvěrnosti informací, dodržování lékařského tajemství, což se projevilo zejména při pokusech při pátrání po zdroji nákazy, či dalších kontaktech pozitivní osoby.
Postižených virem HIV stále přibývá a věřte, že nemocného nepoznáte pouhým okem, kor když je nakažený jen přenašeč viru. proto zbitečně neriskujte a když už neodoláte styku s neznámou osobou chraňte se!!! Nemyslete si, že se vás to netýká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PETRA PETRA | E-mail | 18. prosince 2007 v 9:33 | Reagovat

CHUDÁCI LIDI MOHOU ZEMŘÍT

2 sir Abigorius sir Abigorius | E-mail | 12. srpna 2009 v 14:07 | Reagovat

Všichni zemřeme. Je to jedna z těch pramála absolutních pravd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama